گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی و شهری، همراه با نمایشگاه محصولات فضایی و نشست‌های تبادل فناوری و نوآوری، به مدت ۳ روز از ۱۶ تا ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید.

در این رویداد، وزیر محترم ارتباطان و فناوری اطلاعات، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس سازمان فضایی ایران، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و مدیران سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط، صندوق‌های پژوهش و فناوری و خطر پذیر حوزه فضایی و شهری حضور داشتند.

هدف از این رویداد ۳ روزه معرفی خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های استارتاپی و دانش‌بنیان، عرضه نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی و شهری و برگزاری رویدادها، سمینار و کارگاه‌هایآموزش تخصصی مرتبط با حوزه فضایی بوده است.

در این زمینه مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران فرمودند: پیوند نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری مثل صندوق نوآوری و شکوفایی و نهادهای حاکمیتی و تسهیل‌گر مثل سازمان فضایی ایران می‌تواند باعث افزایش سرعت ورود و رشد بخش خصوصی حوزه فضایی باشد و همانطور که قبلاً وعده داده بودم با همکاری پژوهشگاه فضایی و صندوق نوآوری و شکوفایی رویدادی سه روزه را در تیرماه برگزار کردیم.

وی افزود: این رویداد فرصت مناسبی برای تشریح فرصت‌های توسعه کسب و کار در حوزه‌های سنجش از دور و ماهواره مخابراتی و بررسی فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها و محلی برای برقراری ارتباط میان متخصصان، دانشجویان، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حوزه فضایی و سرمایه‌گذاران خطر پذیر است تا با اتصال این حلقه‌ها به هم زمینه ساز توسعه کسب و کارهای این حوزه باشیم.

رئیس سازمان فضایی ایران اظهار امیدواری کرد که با مشارکت حداکثری تمامی فعالان این حوزه اعم از بخش خصوصی و بخش دولتی، در رونق اقتصادی این حوزه تأثیرگذار باشد.

 

رودیداد خدمات مکان محور شهری

همزمان با برگزاری این رویداد، در روز هفدهم تیر ماه، رودیداد خدمات مکان محور شهری به همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در ادامه رویدادهای اینو تهران برگزار گردید.

InnoTehran سلسله رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه و نوآورانه شهرداری تهران است که با محوریت نوآوری باز و با هدف بهره‌مندی مجموعه بزرگ مدیریت شهری تهران از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناور و مشارکت این شرکت‌ها در توسعه شهر هوشمند طراحی شده است.
طی این رویدادها که با مشارکت سازمان فاوای شهرداری تهران و صندوق نوآوری و شکوفایی و زیرمجموعه‌های شهرداری در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود، نیازهای فناورانه شهرداری در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری معرفی و از فناوران خواسته می‌شود، راهکارهای پیشنهادی و نوآورانه خود برای رفع این چالش‌ها را معرفی نمایند.

محور سومین رویداد InnoTehran حوزه خدمات مکان محور شهری بود. طی این رویداد که در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۸ برگزار شد، برخی از نیازهای فناورانه این حوزه توسط مدیران اطلاعات مکانی در حضور نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و فناوران تشریح شد که شامل موارد زیر است:

·         استفاده از مشارکت های مردمی در جمع آوری اطلاعات مکانی
·         بهسازی فضاهای شهری برای توان یابان با استانداردهای موردنیاز
·         استفاده از شبکه RTK به منظور بالابردن دقت برداشت توسط موبایل
·         مشارکت با بخش خصوصی برای تهیه و توزیع محصولات نقشه
·         رابط برنامه نویسی کاربردی (API)

منبع