مسیر هوشمندسازی با بومی‌سازی به بیراهه می‌رود

حمید عرفانیان مشاور معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند بابیان اینکه برای داشتن شهر هوشمند باید مدیران اجرایی، سیاست‌گذار و حتی مجلس و دولت تفکر هوشمندانه‌ای داشته باشند گفت در گام بعدی از آنجایی‌ که کشور ما مصرف‌کننده علم است نباید به دنبال بومی‌سازی مفاهیم شهر هوشمند باشد.

ایشان گفت: تجربه نشان داده زمانی که خلاقیت ایجاد کرده و مفاهیم و پروتکل‌های شهر هوشمند را بومی‌سازی کرده‌ایم مسیر هوشمندسازی کاملاً به بیراهه رفته است.

وی بابیان اینکه مبدع شهر هوشمند کشورهای توسعه‌یافته هستند تأکید کرد: نباید در مفاهیم شهرهای هوشمند به دنبال بومی‌سازی باشیم.

عرفانیان بابیان اینکه عبارت شهر هوشمند مفهومی جدید نیست گفت: شهر هوشمند در راستای استفاده از سیستم‌های پیچیده فناوری اطلاعات برای یکپارچه کردن خدمات و زیرساخت‌های شهری مانند ساختمان‌سازی، حمل‌ونقل، الکترونیک، توزیع آب و امنیت اجتماعی اخذ و به‌کاربرده شد. مفاهیمی مانند بازیافت و استفاده مجدد و مصرف بهینه انواع انرژی‌های می‌تواند نمونه مطلوبی از ویژگی‌های یک شهر هوشمند باشد.

به گفته ایشان، ساخت ساز کشور ما کاملاً زباله محور است یعنی در تولید ساختمان‌ها زباله تولید می‌شود. زباله‌هایی که به‌جز صرف انرژی باعث هدر رفت زمان و سرمایه ملی می‌شود؛ و بعد از تخریب ساختمان‌ها نیز دفن این زباله‌ها بحران جدید برای کشور ایجاد می‌کنند.

فاکتورهای شهر هوشمند

عرفانیان گفت: شهر هوشمند دارای فاکتورهایی مانند کاهش مصرف منابع به‌خصوص آب و انرژی و درنهایت کمک به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن، بهبود استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های موجود، بهبود شرایط و کیفیت زندگی مردم و کاهش نیاز به زیرساخت‌های سنتی، تقویت رقابت تجاری شهر و ایجاد فرصت‌های تجاری بیشتر توسط تجارت الکترونیک، فراهم آوردن خدمات اینترنت باکیفیت و سرعت‌بالا برای شهروندان است.

وی همچنین اضافه کرد: فراهم آوردن کانال‌های آموزشی متفاوت و محیط آموزشی مادام‌العمر، بهبود کیفیت زندگی مردم و ارائه خدمات یک مرحله‌ای به شهروندان، ارتباط بهتر سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف شهری، افزایش مشارکت مردم در اداره شهر، صرفه‌جویی در وقت و هزینه شهروندان و کاهش سفرهای درون و بین‌شهری و کاهش آلودگی فاکتورهای دیگر هوشمند سازی است.

راهکارهای چگونگی ایجاد شهر هوشمند

مشاور معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در نهایت گفت: مهم‌ترین و اساسی‌ترین مرحله در ایجاد شهر هوشمند، تهیه سند راهبردی برای آن است که باید در اولین قدم موردتوجه خاص قرار گیرد. در این سند بایدچشم‌اندازها، مأموریت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های اولیه جهت برپایی شهر هوشمند، تدوین شود.

امنیت کشور درگرو بومی‌سازی تجهیزات هوشمند سازی

اما برخلاف گفته‌های حمید عرفانیان، امیر شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور معتقد است: بومی‌سازی مهم‌ترین فاکتور هوشمند سازی شهرها است؛ و بومی‌سازی همانند قفل عمل کرده و امنیت شهرها را فراهم می‌کند.

امیر شجاعان بابیان مطلب فوق اضافه کرد: ما نمی‌توانیم به‌راحتی ذخیره اطلاعات و داده‌های کلان را در دسترس هر بخش خصوصی یا هر کشوری قرار دهیم و این داده‌های کلان باید در دست حاکمیت باشد و از وجه دیگر این داده‌ها نیز باید بومی‌سازی شود تا هیچ‌کس نتواند با دخالت در آن باعث آشفتگی شهر هوشمند باشد.

وی بابیان اینکه هر شهر مفاهیم هوشمندسازی خود را می‌طلبد گفت: هر شهر به اقتضای نیاز خود به یک نوع هوشمندسازی نیاز دارد. به‌طور مثال هم‌اکنون اولویت هوشمندسازی کلان‌شهرها، ترافیک و در شهرهای کوچک دفن و معدوم کردن زباله‌ها به صورت الکترونیکی است.

رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور در خصوص این سؤال که آیا زیرساخت‌های شهرهای ما آماده هوشمند سازی است درنهایت گفت: به‌طور حتم در طی سال‌های اخیر اقدامات مطلوبی در خصوص هوشمندسازی شهرها شکل‌ گرفته است اما متأسفانه کشور ما نسبت به شناخت اولویت‌های هوشمندسازی همچنان در جایگاه قابل قبولی قرار ندارد.

شایان‌ ذکر است نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند هم‌زمان با نخستین نمایشگاه بین‌المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری از ۲۳ تا ۲۵ دی ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد. این نمایشگاه با محوریت دولت هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند، محیط‌زیست هوشمند، اقتصاد هوشمند، تجهیزات زیرساخت‌های اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژی برگزار خواهد شد.

منبع:

  • iransmartcity.com